Lue juova - Fingerpori rautalangasta 24.1.2025

 

Kun Heimo yrittää maksaa ostoksensa pankkikorttinsa lähimaksuominaisuudella, maksupääte kehottaa lukemaan juovan. Tämä tarkoittaa, että Heimon täytyy käyttää lähimaksun sijaan korttinsa magneettijuovaa maksamiseen, eli laite lukee kortin tiedot juovasta. Heimon mielessä tämä ajatus kääntyy väärään tulkintaan ja hän ajattelee maksupäätteen kehottavan hänen itsensä lukemaan kirjallisuutta juovasta henkilöstä. Niinpä hän ryhtyy lukemaan Charles Bukowskia, jonka kirjoissa on usein alkoholisteja ja muita rappiolla olevia hahmoja. Strippi 5443.

13 kommenttia:

  1. Olipa kökkö. Juova henkilö?

    VastaaPoista
  2. Vitsihän oli siis siinä että Bukowski oli itse maailmankuulu juoppo.

    VastaaPoista
  3. - "Hoitaja, oletteko nähneet potilaan syövän?"
    - "Entä oletteko nähneet hänen juovan?"

    VastaaPoista
  4. Vastauksena kysymykseen "Luenko absolutistin vai juovan kirjailijan teoksen?" No lukee sitten juovan mutta onhan tuo hieman kaukaa haettu vaikka Charles kova alkoholisti olikin.

    VastaaPoista
  5. Meidän kylillä kauppojen ja kahviloiden kassoilla pääte pyytää "syötä kortti". Sitä varten taskussa on aina leipää ja juustoa niin voi syöttää sen kortin niin sitten se taas jaksaa maksaa.

    VastaaPoista
  6. Rivo-Riitan suhteen saisi paremman ulottuvuuden. "Näytä juova". "Käytä juovaa lukijassa".

    VastaaPoista
  7. Jopa ollut retroilua muutama pvä. magnettijuovalla maksu loppui 2004.... Ehkä kohta vitsi koronaa, eli pepen sanoin flunssasta

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. gh, olet väärässä jankuttaessasi tuota vain sillä perusteella, että koronan aikana sattui olemaan yksi tavallista vilustumista koskeva strippi.
      Tästä käy aika selvästi ilmi, mitä Pedro Jarlanderi tuumii henkilöistä, joiden mielestä korona oli vain normiflunssaa:
      http://www.rautalankapori.fi/2022/01/normiflunssa-fingerpori-rautalangasta.html

      Poista
  8. Olisi voinut kirjana olla Sanna Marin elämänkerta... Vähä piikittelyä ja huumoria samaaaa

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mutta Sanna Marin on sentään hyvännäköinen nainen.

      Poista
    2. 16.47, kirjana olisi voinut pikemminkin olla Perussuomalaisten epävirallinen ohjelma. Viinaa ja ahdistelua.

      Poista

Kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.