Kulta rahaksi - Fingerpori rautalangasta 10.6.2025
Päivän stripissä Krapula-Päivi näkee liikkeen, jossa voi vaihtaa kullan rahaksi. Tämän voi tulkita kahdella tavalla, sillä vaikka oikea tarkoitus on vaihtaa arvokasta kulta-metallia rahaksi, voi kullan tulkita tarkoittavan myös rakasta ihmistä. Niinpä Päivin voi tulkita pohtivan miehensä myymistä. Strippi 5554.
4,5 vuotta meni Spedeltä sulatella tätä ideaa, ja pääsi ideoijan nimi kans unohtumaan
VastaaPoistaJuho Nousiainen wrote on 11/12/2020 at 13:30
Mies (tai nainen) näkee kullan ostoliikkeen jossa on mainos "Kulta rahaksi! Maksamme 50€ / gramma" Mies (tai nainen) vie lihavahkon puolisonsa ko. liikkeeseen ja odottaa saavansa ison kasan rahaa. "Tässä, 5 miljoonaa euroa, kiitos!"
Eli spede muisti "olen nähnyt ton vieraskirjassa" mutta ei muistanut ideoijaa, joten heitti sen hatusta?
PoistaMutta miten SINÄ taas muistit lähes 5v vanhan viestin? Eikä oo eka kerta todellakaan 😇
Kaikenlaista...
VastaaPoistaPäivi kävi punnituttamassa sijoituksensa reaaliarvon.
VastaaPoistaNo nyt ei Jarla syyllistynyt puhkiselittämiseen. Tätä joutui vähän miettimään.
VastaaPoistaT? ä? h?
PoistaTämähän on kaikkein selkein moneen kuukauteen ellei moneen vuoteen.
Tosiaan. Tuo idea on niin uskomattoman omaperäinen, että ei ole mitenkään mahdollista, että kaksi ihmistä voisi keksiä tuo toisistaan riippumatta. Ja onhan tunnettua, että kaikki inspiraatiot leijuvat eetterissä mistä joku poimii ne ja sitten se ei ole enää kenenkään muun poimittavissa. Ilman muuta tuo on plagiaatti.
VastaaPoistaIhan samaan tapaan kuin isäni poika.
Google "kulta-metallia" ja eka tulos tänne... Eli Tri Krabola alkanut Penan tapaan keksimään uusia sanoja?
VastaaPoista