Lentokoneet häiritsee ja saastuttaa - Fingerpori rautalangasta 12.6.2025

Kun vanha rouva toteaa lentokoneiden häiritsemiseen ja saastuttamiseen että hänen nuoruudessan oli toisenlaista, voisi hänen luulla tarkoittavan että lentokoneiden aiheuttamien ongelmien suhteen ajat olivat ennen paremmat. Näin ei kuitenkaan yllättäen ole, vaan rouva muisteleekin lapsuuttaan sota-aikana, jolloin lentokoneet eivät vain häirinneet ja saastuttaneet, vaan myös pommittivat. Strippi 5556.

4 kommenttia:

  1. Vastaukset
    1. Jaksa vielä huomenna, niin tulee ennätys täyteen !

      Poista
  2. Lentokoneet häiritsee Inkeri-tätiä ja kahviseurana oleva edellisen sukupolven täti vahvistaa ettei niistä nykyään muuhun olekaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Huomattavaa on myös se, ettei rouvan lapsuuden aikainen pommikone sen paremmin häiritse kuin saastutakaan: sillä ei ole äänitehostetta eikä se tuota kemikaalivanaa.

      Poista

Kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.