Suomi ensin yhdistys - Fingerpori rautalangasta 23.2.2017


Päivän Fingerporissa nähdään toinen peräkkäinen Suomi ensin -aiheinen strippi ja samalla poliittinen kannanotto. Stripissä nähdään kuinka (lievästi natsahtavan) ovimiehen ohi kulkee ihmisiä Suomi ensin yhdistyksen tiloihin. Yhdistyksessä nähdään taistelu wc:hen pääsystä, sillä kaikki haluavat itse mennä vessaan ensin. Kyseessä on kannanotto siihen, että kuten vessaan on mahdollista mennä hyvässä järjestyksessä ja yhteisymmärryksessä ilman raakaa kilpailua, samoin myös yhteiskunnassa voidaan elää siistissä sovussa ilman vastakkainasettelua tai oman ryhmän muiden edelle laittamista.

8 kommenttia:

 1. Pähkäilin pitkään onko tähän muukin selitys, mutta ei taida olla.
  Harvinaisen kömpelö Fingerpori.

  VastaaPoista
 2. Minä taas ymmärsin/olin ymmärtänyt tämän stripin niin, että kyseessä olevan "Suomi Ensin"-yhdistyksen kaikki jäsenet ovat sellaisia, että "minä itse ensin". Tätä periaatetta toteutetaan sitten ihan joka tilanteessa, alkaen vessajonosta.

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Eikös rautalanka juuri näin sanokin? Joukon jäsenten itsekkyys aiheuttaa sen, että kaikki - myös he itse - joutuvat kärsimään.

   Poista
 3. Jos jonkun (suku)nimi olis Suomi, niin pääsis vessaan ensin, mutku pelataan kuitenkin etunimillä..

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Juhani Suomi. Tästä on ollutkin fingerpori... Juhani suomi yhä rajummin ja rajummin :-)

   Poista
 4. Odotin tokassa ruudussa olevan suomimista.

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Luitko edeltävän päivän strippiä ?

   Poista

Kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.