Aito avioliitto - Fingerpori rautalangasta 25.3.2023

 

Aito avioliitto ry on yhdistys, jonka tavoitteena on muun muassa säilyttää avioliitto ainoastaan miehen ja naisen välisenä. Yhdistyksen toiminta sai suurempaa julkisuutta, kun se teki kansalaisaloitteen homoliittojen kieltämiseksi. Fingerporin Aito avioliitto ry toimii kuitenkin hieman eri tavalla, sillä Fingerporin yhdistys tarkistaa, että solmittavat avioliitot ovat varmasti kaikin puolin aitoja. Stripissä nähdään, kuinka Aito avioliitto -yhdistyksen jäsenet paljastavat väärennetyt liperit ja väärän kirjan papilla, mikä korjaamattomana tekisi yhdistyksen tulkinnan mukaan solmittavana olevasta avioliitosta epäaidon. Strippi 4908.

4 kommenttia:

 1. Onpahan aikamoisen älytön aasinsilta piirretty yhdistyksen ja itse asian välille. Hakemalla haettu - ja surkeasti onnistuttu!

  VastaaPoista
 2. Selitys on melkein yhtä huono kuin strippi.

  VastaaPoista
 3. Viimeisimmät fingerporit ovat olleet kyllä erityisen huonoja, traktaattijuttu oli esim. ihan käsittämättömän huono ja tämä ei erityisesti sille huonoudessa kalpene.

  VastaaPoista
 4. Tämä oli itse asiassa hauska. Varsinkin, jos vertaa traktaatti- tai masutapa-juttuun.

  VastaaPoista

Kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.